Benchmark™ Induction Cooktop 30'' Black, NITP060SUC
NITP060SUC
backorder
Bosch NITP060SUC
Clearance
PROMOTION AVAILABLE
Please Contact Store for Pricing
Show available promotions
  • Add to compare
  • Add to wishlist
See in-store for Goemans exclusive availability and details.
Details & Features
  • Adjust the heat with just a simple slide.
  • Simply connected.
  • Faster, efficient cooking with induction.
  • Control at your fingertip.
  • FlexInduction™
  • Consistent results every time.
  • Speed up your cooking.
  • Operate your hood by your cooktop.
  • Large 11'' cooking zone offers 3,700W of power for precise results.
  • 17 Power Levels: offers a variety of cooking options with different heat levels for every need.
Tech Specs
General
Self-sufficient cooker control Self-sufficient induction hobs
Width 80 cm
Total Number of Heating Elements 4
Dimensions of the heating elements 1 x (38,0 x 21,5 cm), 1 x 14,5 cm , 1 x 28,0 cm
Basic surface material Ceramic
Frame Type Standard Design
Color Black
Connectivity
Home Connect™
Home Connect Features iService Remote
Size and weight
Dimensions 95 x 788 x 540 mm
Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in) 5/16'' + 3 3/4'' x 31'' x 21 1/4''
Net Weight 17.0 kg
Net Weight 37.000 lbs
Minimum distance from counter front (in) 2 1/4''
Minimum distance from rear wall (in) 2''
Cooking zone 1
Location of heating element front left
Cooking zone 2
Dimension of 2nd heating element 380 x 215 mm
Location of 2nd heating element center left
Power of 2nd heating element (W) 3.3 kW
Type of 2nd heating element Induction heating
Cooking zone 3
Location of 3rd heating element back left
Cooking zone 4
Location of 4th heating element middle back
Cooking zone 5
Dimension of 5th heating element 280 mm
Dimension of 5th heating element (in) 11''
Location of 5th heating element back right
Power of 5th heating element (W) 2.6 kW
Type of 5th heating element Induction heating
Cooking zone 6
Location of 6th heating element center right
Cooking zone 7
Dimension of 7th heating element 145 mm
Dimension of 7th heating element (in) 6''
Location of 7th heating element front right
Power of 7th heating element (kW) 1.4 kW
Type of 7th heating element Induction heating
Cooking zone 8
Location of 8th heating element front middle / central
Cooking zone 9
Location of 9th heating element front centre/cent
Construction type
Color of frame Stainless steel
Color of Surface Black, Stainless steel
Design Built-in
Number of electric elements 0
Number of electric cooking zones 3
Type of frame Profiles front+rear
Number of gas burners 0
Number of halogen elements 0
Installation Type Built-in
Number of radiant elements 0
Number of electric warming zones 0
Safety
Residual Heat Indicator Separate
Safety Childproof Lock, Panel Lock, pan recognition, Power management function
Connection
Frequency 60 Hz
Energy source Electric
Power cord length 96.0 cm
Power Cord Length 37''
Watts 7,200 W