AMC48IN-FWN
backorder
AGA AMC48IN-FWN
PROMOTION AVAILABLE
Available Colors
Induction Model, Fawn
Service Protection Plan
Total Price:
  • Add to compare
  • Add to wishlist
See in-store for Goemans exclusive availability and details.
Buy Now, Pay Later
Details & Features
The 48" Mercury Induction Model features an extra-large, 7-Mode Multi-Function Oven, as well as a second extra-large, true European convection oven. The Glide Out Broiler System with Full Broil and Half Broil mode provides complete coverage with adjustable heights and extendable gliding tray spacious enough to cook six 6-ounce steaks at once. Nine eye-catching hi-fi Style Controls deliver precise power to each burner and oven with stereo-like grace.
The 48" Mercury Induction Model is available in 6 Classic Colours (including Stainless Steel), and 8 Soho Colours. Ranges manufactured using colours from the Soho Colour & Design Series are only available with a stainless steel fascia.
47 9/16" W x 28 7/16" D x 36 7/32" H (inches)
398 lb. uncrated, 448 lb. crated (includes range, crate & pallet)
  • REFINED MOD STYLING
  • MULTI-OVENS FOR MULTI-TASKING
    • With the 48” Mercury model, three separate ovens totaling six cubic feet can cook as little or as much as you want—and each space-efficient oven can fit a 25-pound turkey.
  • 5-BURNER GAS COOKTOP
  • INNOVATIVE INDUCTION TECHNOLOGY
  • The AGA Mercury 48" Induction Range offers a blend of style and functionality, catering to diverse cooking needs while enhancing kitchen aesthetics.
Tech Specs
Electrical Volts 240V