GTH-K36SS
backorder
Vent-A-Hood GTH-K36SS
PROMOTION AVAILABLE
36" Wall Mounted Range Hood
Service Protection Plan
Total Price:
  • Add to compare
  • Add to wishlist
See in-store for Goemans exclusive availability and details.
Buy Now, Pay Later
Details & Features
Compact glass front design with a contemporary feel. Includes the Power Lung K Series blower system, which is perfect for light to moderate cooking [sound rating is 7.4 Sones at high speed]. Lights feature a dual switch for dimming. Available in stainless steel. Includes fixed lenth stainless steel rails. Shown with matching wall mount duct cover [sold separately]. Recommended mounting height is 24" above the cooking surface. Suitable for use in covered outdoor applications when installed in a GFCI protected branch circuit.
Tech Specs
WIDTH : 36"
DEPTH : 21"
HEIGHT : 10"
CFM : 250
SONES : 7.4
Amps : 3.5
Num. Lights : 2
ELECTRICAL/MECHANICAL SPECIFICATIONS FOR BLOWER UNIT
Model K250 (Top Vent)
Volts 115
Amps+ 3.5
Hz 60
RPM 1550
CFM SP@0.0" 250
CFM SP@0.1" 223
CFM SP@0.2" 220
CFM SP@0.3" 190
Min. Round Duct Size 7" (38 sq. in.)